10 фактів про туберкульоз
- Близько чверті населення світу інфіковано бактеріями – збудниками туберкульозу. І лише у невеликої частини інфікованих розвивається захворювання на туберкульоз. Особи з ослабленим імунітетом схильні до значно більшого ризику захворювання на туберкульоз. Туберкульоз поширений у всіх країнах та серед представників усіх вікових груп. При цьому, туберкульоз є виліковним захворюванням, що піддається профілактиці.
- За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я туберкульоз є другою провідною причиною смертності від інфекційних хвороб у всьому світі після COVID-19 (і перед ВІЛ та СНІДом).
- Дві третини всіх випадків захворювань припадають на вісім країн: Бангладеш, Китай, Демократична Республіка Конго, Індія, Індонезія, Нігерія, Пакистан та Філіппіни.
- Дитячий та підлітковий туберкульоз часто залишається непоміченим медичними працівниками, і його діагностика та лікування можуть бути ускладнені.
- Туберкульоз – головна причина смерті серед людей із ВІЛ.
- Туберкульоз із множинною лікарською стійкістю залишається кризовою ситуацією в галузі охорони здоров’я та санітарно-епідеміологічною загрозою. За даними ВООЗ у 2022 р. лікування отримували лише близько 2 із 5 осіб із лікарсько-стійким туберкульозом. У деяких випадках при неналежному лікуванні може розвинутися ще серйозніша форма туберкульозу з множинною лікарською стійкістю. Туберкульоз із широкою лікарською стійкістю – це форма туберкульозу, чутлива до ще меншого числа наявних лікарських препаратів.
- За оцінками ВООЗ, за період з 2000 р. глобальні зусилля боротьби з туберкульозом дозволили врятувати життя понад 75 млн осіб, проте зберігаються серйозні прогалини у діагностиці та лікуванні. У 2021 р. показник успішності лікування хворих на туберкульоз препаратами першої лінії становив 88%.
- У період з 2020 по 2022 р. захворюваність на туберкульоз у світі зросла на 3,9%, тоді як протягом більшої частини останніх двох десятиліть вона знижувалася в середньому на 2% на рік. Але навіть таке зниження було недостатнім порівняно з поставленими у Стратегії ВООЗ щодо ліквідації туберкульозу проміжними цілями на період до 2020 р. (щорічне зниження захворюваності на 4-5%, яке у період до 2025 р. мало прискоритися до 10% на рік, а в період із 2025 по 2035 р. – у середньому до 17% на рік).
- За оцінками експертів ВООЗ, з 10,6 млн осіб, які захворіли на туберкульоз у 2022 р., було виявлено та встановлено діагноз лише 7,5 млн осіб; таким чином, 3,1 млн. випадків туберкульозу залишилися невиявленими.
- Для подальшого прогресу у зниженні тягаря туберкульозу потрібне достатнє та стабільне багаторічне фінансування. Для досягнення глобального цільового показника, узгодженого на Нараді високого рівня ООН з туберкульозу у 2018 р., обсяг щорічних витрат на профілактику, діагностику, лікування та надання допомоги у зв’язку з ТБ має становити 13 млрд дол. США.