Нині зуби лікувати не страшно

Гарний стан зубів залежить від того, наскільки ретельно і правильно ми за ними доглядаємо. Про те, як уникнути захворювань зубів, і що робити, якщо вже таке трапилось, ми запитали у представників Комунального лікувально-профілактичного закладу «Чернігівська обласна стоматологічна поліклініка».

Тетяна Віталіївна Солошенко

–У нашому закладі надається високоспеціалізована стоматологічна допомога населенню всієї Чернігівської області та Чернігова. В місті – це Новозаводський район, кількість населення для надання терапевтичної допомоги – 116 тис. пацієнтів, а для ортопедичного стоматологічного обслуговування – 123 тис. пацієнтів. Наша команда забезпечує повний спектр послуг з лікування захворювань порожнини рота для дорослих пацієнтів, – розповідає заступник головного лікаря з медичної частини, лікар-стоматолог-терапевт вищої кваліфікаційної категорії Тетяна Віталіївна Солошенко. – Поліклініка має вищу акредитаційну категорію, заклад сертифіковано за міжнародним стандартом ISO 9001:2015. Структура поліклініки – три стоматологічних та ортопедичне відділення. У нас є рентгенологічний та фізіотерапевтичний кабінети і зуботехнічна лабораторія. Працює поліклініка в дві зміни з 8.00 до 21.00, забезпечується прийом хворих у вихідні та святкові дні, обслуговуються виклики додому.

За останні роки активно оновлюється матеріально-технічна база поліклініки – це і стоматологічні установки та крісла, обладнання, стоматологічний інструментарій, відбувається перехід на використання нових якісних матеріалів. Проводиться впровадження сучасних методів діагностики, лікування, протезування зубів.

Наші лікарі супроводжують пацієнта від постановки діагнозу до видужання, проводять профілактичні огляди та диспансерний нагляд пацієнтів. Адже стоматологічна майстерність – це не тільки знеболення і постановка пломби, це передусім відновлення жувального апарату, у багатьох випадках – функції мовлення, а також вирішення питання естетичного вигляду зубів, задоволення своєю посмішкою. І все це повинно відбуватись комфортно, якісно, безболісно. Тому вся наша робота спрямована на зменшення дискомфорту у пацієнтів під час візиту до стоматологів та для одержання максимально позитивного результату.

Все потрібно робити вчасно

Сергій Миколайович Сокирко

– Терапевтична стоматологія є фундаментом, основою, без якої неможливе проведення ортопедичного, ортодонтичного, пародонтологічного лікування та імплантації, – запевняє завідувач III стоматологічного відділення, лікар-стоматолог вищої кваліфікаційної категорії Сергій Миколайович Сокирко. – І від того, наскільки якісним буде цей фундамент, багато в чому залежить кінцевий результат лікування. Звичайно, якщо пацієнт звертається до нас із карієсом на ранніх стадіях, то лікування проходить швидше і не так болісно як для самого пацієнта, так і для його гаманця. Якщо не лікувати карієс, то виникають ускладнення: пульпіти, періодонтити, і тоді вже без лікування каналів не обійтись. Щоби проконтролювати якість лікування каналів, ми обов’язково проводимо рентгенологічне обстеження. Метою лікування є збереження ураженого зуба і запобігання розвитку запальних процесів на верхівці кореня.

Для пломбування зубів ми використовуємо сучасні матеріали – композити, світлополімери і склоіономери. Виконуємо реставрацію зубів, відновлюємо пошкоджені, повністю втрачені зуби. Стоматолог вирішує (самостійно чи у співпраці із лікарями суміжних спеціальностей, завідувачем відділення), чи це буде реставрація, чи вже потрібно ставити коронку на зуб. І не варто насторожуватись: у наш час коронки виготовляються з дуже якісних матеріалів (безметалеві, керамічні, цирконієві).

Існує навіть такий варіант, коли на місце відсутнього зуба можна виготовити протез з світлополімерного матеріалу (адгезивний місток) і зафіксувати його між двома здоровими зубами. Техніка виконання нескладна – в сусідніх зубах робляться невеличкі порожнинки і фіксується скловолоконний штифт, на який кріпиться полімерний зуб. Це буде естетично і якщо ви нікому не розкажете, то знайомі нічого й не помітять.

Модні тенденції

Валентина Леонідівна Стеченко

– Звичайно, наші лікарі-терапевти не залишилися осторонь найбільш поширених методів естетичного стоматологічного лікування серед молоді. З кожним днем збільшується кількість пацієнтів, що бажають отримати досконалу білосніжну посмішку професійною відбілювальною системою та прикрасити її декоративними зубними прикрасами із дорогоцінних металів та коштовного каміння (твінклами та скайсами), – розповідає завідувач II стоматологічного відділення, лікар-стоматолог-терапевт вищої категорії Валентина Леонідівна Стеченко. – Ми використовуємо якісну стоматологічну продукцію та матеріали найвідоміших світових виробників.

Ще один популярний тренд у стоматології – вініри. Це надтонкі керамічні пластинки товщиною від 0,2 до 0,5 мм, що приблизно дорівнює товщині паперового аркуша. Вони приклеюються до зовнішньої поверхні зуба, спеціально підготовленої до цієї процедури. Ці накладки кардинально змінюють вигляд, колір та навіть форму зубів. Вініри використовуються не тільки з естетичною метою, їх застосовують при пошкодженні поверхні зубів, стертості емалі, різних вкрапленнях та плямах. Але ця процедура може бути виконана тільки на здорові зуби.

Скажу ще: більшість пацієнтів панічно бояться відвідувати стоматологів, мовляв, буде дуже боляче, просять навіть застосувати загальну анестезію. Хочу запевнити: боляче не буде, ці часи давно вже в минулому. Анестезію ми застосовуємо тільки місцеву, індивідуально розраховану, щоб від мінімального впливу отримати максимальний ефект знеболення.

Втратили зуб – зробимо новий

Костянтин Анатолійович Поклад

– Видалення зубів, амбулаторні операції: розтин абсцесу, дренування, видалення доброякісних новоутворень (папілома, фіброма), «зубозберігаючі» операції, – повсякденна наша робота,– говорить лікар-стоматолог-хірург вищої категорії Костянтин Анатолійович Поклад. – Навіть такі прикрі випадки, як втрата зуба (чи зубів), можна у нас виправити. «Беззубі» посмішки відходять у минуле, адже можна скористатися світовою практикою і встановити зубні імплантати (штучні корені, – Авт.). Кількість імплантів в ротовій порожнині необмежена. Вік пацієнтів також не стоїть на заваді: найстаршій нашій пацієнтці було 86 років. Але хотів би наголосити, що основним критерієм є стан здоров’я пацієнта – деякі наявні хронічні захворювання можуть бути протипоказаннями для проведення такої операції.

За один візит до лікаря можна встановити від одного імпланта до шести і більше – на скільки у пацієнта вистачить терпіння і коштів. На верхній щелепі імплант приживається за 6-9 місяців, а на нижній – за 3-6. Звісно, іноді достатньо і 1-2 місяців, але це індивідуально. Наприклад, у пацієнтів старшого віку імунітет знижений і відторгнення стороннього тіла відбувається не так швидко, як, скажімо, в молодих людей.

Але не всім може бути встановлено багато імплантів, тоді ми розміщуємо їх так, щоби потім на них можна було кріпити знімний чи незнімний протези, і таким чином відновити зубний ряд. Робота проводиться за тісної співпраці із лікарями-ортопедами та зубними техніками. За бажанням пацієнтів також є можливість виготовити різні тимчасові конструкції, щоби прикрити дефекти зубного ряду на тому місці, де нещодавно були вживлені імплантати.

Вирівняти зуби можна в будь-якому віці

Сергій Борисович Богдан

– Ортодонтичне лікування дорослих пацієнтів складається із багатьох етапів та може займати досить тривалий час – близько двох років, – говорить завідувач ортопедичного відділення, лікар-стоматолог-ортопед вищої кваліфікаційної категорії Сергій Борисович Богдан. – У нашій поліклініці ми проводимо ретельну діагностику зубощелепних аномалій. Практикуємо індивідуальну консультацію та огляд лікаря на кожному із етапів лікування. І вік пацієнта цьому ніяк не заважає.

Навіть у «зрілому» віці можна проходити ортодонтичне лікування. Ми підбираємо конструкції та схеми лікування залежно від клінічної ситуації. Зазначу, що для проведення такої роботи потрібна неабияка сила волі пацієнта. Пригадую випадок, коли до нас звернулася пацієнтка 38 років, і ми разом з нею, крок за кроком, виправили дефект.

Ми використовуємо усі методи лікування патологій прикуса та зубощелепних деформацій із застосуванням як знімної (пластинки), так і незнімної (брекет-системи) апаратури. Це дозволяє вилікувати найважчу патологію прикусу навіть найвибагливішого пацієнта.

Попередити простіше, ніж лікувати

Світлана Василівна Федорченко

– При дотриманні правил індивідуальної гігієни і систематичному проходженні процедури професійної гігієни можна забезпечити здоров’я зубів і пародонта.

Саме тому в нашій клініці особлива увага звертається на таку важливу складову стоматології як професійна чистка зубів. Це маніпуляція, яка складається з двох етапів зняття зубних відкладень. Перший етап – зняття твердих зубних відкладень (каменів) ультразвуком, другий етап – це зняття м’яких зубних відкладень (нальоту), пігментацій, та полірування зубів.

Уся діяльність лікарів-терапевтів поліклініки в першу чергу спрямована на профілактику стоматологічних захворювань, – підсумовує завідувач I стоматологічного відділення, лікар-стоматолог вищої категорії Світлана Василівна Федорченко. – Адже витрати на профілактику набагато менші як в грошовому, так і в емоційному еквіваленті.

З цією метою лікарі проводять усі необхідні лікувально-профілактичні заходи, в тому числі навчання індивідуальної гігієни. Лікарі завжди готові проконсультувати та надати рекомендації стосовно чищення зубів, застосування допоміжних засобів для догляду за зубами. Оскільки ми всі знаємо, що попередити набагато простіше, ніж лікувати. І тоді пацієнти відзначають, що їх зуби стають чистіші, здоровіші, а посмішка стає красивішою.